Zaznacz stronę
Dzięki produktom Fibaro i wsparciu Instalatora Inamo, każdy może zrobić inteligentny dom. Zobacz, jak szybko i sprawnie zaprojektować swój wymarzony inteligentny dom.

Wiesz już, czym jest inteligentny dom i jakie plusy niesie za sobą. Do podstawowych należą: oszczędność czasu i pieniędzy, wygoda i bezpieczeństwo. Teraz przyszła pora na porady praktyczne. Jak zrobić inteligentny dom? Czytając o zastosowaniach systemu Fibaro już wiecie, co chcielibyście zainstalować w swoim domu. Do najpopularniejszych należą:

 • sterowanie oświetleniem poprzez ruch domowników,
 • powiadomienia o wykryciu niebezpieczeństwa,
 • monitoring zużycia energii i sterowanie urządzeniami.

1. Jakimi elementami w swoim domu chciałbyś sterować?

Aby sprawnie stworzyć Inteligentny Dom musisz określić elementy w domu, którymi chcesz sterować. Mogą to być na przykład:

 • ogrzewanie,
 • rolety okienne,
 • światła dzienne i nocne,
 • oświetlenie tarasu i ogrodu,
 • podlewanie ogródka,
 • instalacja alarmowa,
 • domofon,
 • sprzęty domowe.

Gdy wiesz już, jakimi elementami chciałbyś sterować w swoim inteligentnym domu, przejdź do 2 etapu.

2. Jakie czujniki chcesz mieć w domu?

Czujniki, które chcesz zamontować w domu to drugi etap. Zastanów się, które będą niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa i wygody Twojej rodziny. Możesz wybrać spośród czujników:

 • gazu,
 • czadu,
 • wody,
 • ruchu,
 • temperatury.

3. Jak wybrać elementy do Inteligentnego Domu?

Okazuje się, że wybór poszczególnych elementów to nie taka prosta sprawa. Aby zbudować inteligentny dom, należy postawić na najlepszy rozwiązania i systemy. W tym musisz dokładnie wiedzieć, co masz w domu lub co chcesz w nim mieć. Takie rozterki są znane przy budowie domu ale i przy remoncie.

Zatem zastanawiając się nad wyborem idealnych rozwiązań, weź pod uwagę 3 czynniki:

 1. możliwości domu,
 2. życie domowników i plan dnia,
 3. markę – w tym wypadku polecamy system Fibaro.

4. Sterowanie światłem w inteligentnym domu

Z reguły projektując inteligentny dom wybiera się dwa rodzaje oświetlenia: dzienne i nocne. Światło dzienne jest używane przede wszystkim zimą, gdy dni są krótkie i szybko zapada zmrok. Takie światło musi zatem imitować dzień i być pełne. Pełne oznacza nie mniej nie więcej, jak światło górne. Najlepiej z wiszących pod sufitem lamp i żyrandoli. Aby dobrze imitowało światło dzienne, muszą mieć odpowiednią barwę. Dzięki temu późno jesienne i zimowe dni będą dobre dla samopoczucia.

system fibaro home center

Drugi rodzaj światła, który instaluje się podczas tworzenia inteligentnego domu to światło nocne. To światło musi być łagodne i przyciemnione. Bardziej niż światło górne wchodzi w grę oświetlenie boczne, a więc wszelkie małe lampki i stojące lampy. Można także rozważyć listy led, które dają ciepłe światło. Przy takim oświetleniu możesz oglądać film, spędzić romantyczny wieczór przy muzyce czy odpocząć czytając książkę.

Przechodząc do praktyki, w aplikacji sterującej inteligentnym domem możesz ustawić swoje warianty. Polecamy taki, że standardowym światłem, które jest włączane przyciskiem na ścianie jest światło dzienne. Możesz tutaj określić widełki czasowe, np. od godziny 6:30 do 21:30. Światło nocne będzie wtedy uruchamiane od godz. 21:31 do 6:29. Dlaczego to takie istotne? Na przykład wstając w nocy do ubikacji lub do kuchni, nie rozbudzisz rodziny ani siebie. Powrót do snu będzie o wiele prostszy.

Połączenie sterowania światłem z czujnikiem ruchu

Ok, ale co z takimi pomieszczeniami jak garaż, piwnica, garderoba, pralnia czy komórka? W takich miejscach nie jest potrzebne dodatkowe oświetlenie, gdyż używa się ich tylko czasami. W takim wariancie warto pomyśleć nad zamontowaniem czujnika ruchu. Czujnik ruchu w inteligentnym domu to podstawa! Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, do których wchodzisz na chwilę, po konkretną rzecz. Automatycznie załączane światło jest w takich przypadkach świetnym rozwiązaniem.

Co zrobić z korytarzami, przedpokojem i schodami? Potrzeba tam światła, ale ich włączanie i wyłączanie jest problematyczne. Zwłaszcza, gdy są dzieci i potrzeba dobrze oświetlonych przejść a jednocześnie oszczędzania energii. Dzieci mają to do siebie, że zapominają wyłączać światło. Tutaj także sprawdzi się czujnik ruchu. Projektując inteligentny dom, możesz zaprogramować je w podobny sposób do światła dziennego i nocnego. Czyli do 21:30 na schodach załącza się automatyczne światło dzienne, a po 21:30 – nocne.

Równie ważne jest światło zewnętrzne, na ganku domu. W takiej sytuacji możesz np. wybrać wyłącznie oświetlenie uzależnione od ruchu. Czujnik wykryje ruch i załączy mocne oświetlenie. Możesz je uruchamiać tylko na noc, programując np. od 21:30.

Sterowanie światłem może odbywać się ręcznie – za pomocą paneli dotykowych lub aplikacji mobilnej, oraz automatycznie – za pomocą czujnika lub programatora.

5. Czujniki bezpieczeństwa w domu

W okresie jesienno – zimowym wiele mówi się o bezpieczeństwie w zakresie tlenku węgla. Jeśli posiadasz w domu:

 • piec węglowy (mamy nadzieję, że palisz poprawnie, czyli od góry i stosujesz Sorbent ER1),
 • kominek,
 • lub piec gazowy,

to powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Czujnik czadu to najlepsze rozwiązanie. Jego montaż to prosta sprawa, ale ważna jest lokalizacja. Wszystko znajduje się na instrukcji instalacji na opakowaniu.

Pozostałe czujniki, które warto wykorzystać to czujnik wody, dymu oraz gazu. Należy jest zainstalować w miejscach, gdzie mogą pomóc wykryć niebezpieczeństwo. Działają w ten sposób, że gdy wyczują ulatniający się gaz, pożar lub wyciek wody, uruchamia się alarm głosowy. Jednocześnie możesz otrzymać powiadomienie na smartfona o zaistniałej sytuacji. Gdybyś na przykład przebywał w tym czasie poza domem.

6. System przeciwwłamaniowy w Inteligentnym Domu

Fibaro czujnik przeciwwłamaniowy

Instalacja alarmowa powinna przede wszystkim opierać się na czujniku ruchu. Gdy wykryje ruch o danej porze i w danym miejscu, załączy się alarm. Czujniki kontaktowe są tak specjalistyczne, że bez problemu wykryją wybite okno a nawet otwarte drzwi. Od razu zostaniesz o tym poinformowany.

Drugim elementem przeciwwłamaniowym w Inteligentnym Domu są kamery. Monitoring, który będzie nagrywał ruch na zewnątrz będzie pomocny podczas działań stróżów prawa. Film może nagrywać się automatycznie do chmury lub fizycznie na dysku. W zależności jak będziesz wolał. Dzięki temu będziesz mógł monitorować działkę wokół domu. Obraz będzie widoczny bezpośrednio przez aplikację mobilną, a nagrywanie będzie możliwe non stop lub o wyznaczonych porach. Wszystko zależy od Twoich decyzji podczas projektowania Inteligentnego domu.

Przeczytaj jakie możliwości daje współpraca z Inamo. Zobacz możliwości i wybierz swój pakiet inteligentnego domu

7. Sterowanie ciepłem w domu

Jak zaoszczędzić na wydatkach związanych z energią? To proste – zainwestować w inteligentny dom! Nasz Instalator Automatyki Domowej pomoże Ci oszacować oszczędności i zamontuje idealny system dla Twojego domu. Dzięki temu osiągniesz wygodę, bezpieczeństwo ale przede wszystkim oszczędność finansową!

Aby zadbać o energooszczędność, warto w każdym pokoju zamontować czujnik temperatury. Skalibrowanie czujnika z grzejnikami da możliwość takiego sterowania ciepłem, aby wilk był syty i owca cała. Możesz mieć w domu ciepło wtedy, gdy w nim jesteś. Podczas wyjścia system automatycznie obniży temperaturę, ale nie doprowadzi do całkowitego wychłodzenia. Dodatkowo system Fibaro będzie załączał ogrzewania na kilkanaście minut przed Twoim przybyciem, dzięki czemu po wejściu do domu zawsze będzie miło i przytulnie.

FIBARO Door Window Sensor - pomiar temperatury

W praktyce warto wybrać model paneli dotykowych, dzięki któremu ustawisz temperaturę dla danego pomieszczenia. Temperatura będzie mogła być inna w pokoju, na korytarzu i w piwnicy. Wszystko dzięki projektowi inteligentnego domu. Piec i ogrzewanie podłogowe skalibrują się tak, aby osiągnąć i utrzymać idealną temperaturę. Przykładowo w łazience i ubikacji możesz zaprogramować wyższą temperaturę na czas kąpieli, która odbywa się np. codziennie od 19:00 do 21:00.

UWAGA! Pamiętaj, aby wszystkie czujniki, w tym czujnik temperatury instalować zgodnie z instrukcją. Taki czujnik nie może być zainstalowany przy oknie lub przy kominku – to chyba oczywiste. Powinien być na wysokości około 100 -150 cm nad podłogą.

Wentylacja lub klimatyzacja

Jak zrobić inteligentny dom, to także z wentylacją i klimatyzacją. W miesiącach letnich ważna jest także niższa temperatura. O ile nie budujesz domu samo wystarczającego, to będziesz musiał pomyśleć o wentylacji (którą i tak trzeba zainstalować w kuchni, łazience i kotłowni) oraz ewentualnie klimatyzacji. Lata są coraz cieplejsze, zatem odpowiednia temperatura w miesiącach letnich będzie dużym wyzwaniem. Na szczęście, system Fibaro i inteligentny dom świetnie sobie z tym wyzwaniem poradzi.

W domu warto mieć wentylację mechaniczną i rekuperację, która zapewni oszczędności na energii. Można nimi sterować za pomocą aplikacji inteligentnego domu. Dobrą opcją jest również skalibrowanie czujników wilgoci z wentylatorami. Dzięki temu wentylator sam się włączy po wzięciu prysznica lub przy suszeniu prania i zapewni najlepszą jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jak stworzyć inteligentny dom – Podsumowanie

Jak widzisz, budowa Inteligentnego domu może być działaniem ciekawym i kreatywnym. Wszystko po to, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i wygodę, a także oszczędności. Jako firma INAMO gwarantujemy pełny zakres usług instalacyjnych i doradztwa. Zapraszamy do kontaktu. Przekonaj się sam jak łatwo można zrobić Inteligentny Dom!

Zamów fachowca INAMO jeszcze dziś:

605-522-655

mlotekbartosz@inamo.pl

13 + 5 =

[Głosów: 1   Average: 5/5]